מסע בעקבות יהדות מונקו

כיום אמנם כמעט ואין יהודים כאזרחים במונקו אבל יש כ-2000 תושבים בנסיכות שהם יהודים (כ-5% מאוכלוסיית הנסיכות), רובם גמלאים מצרפת, צפון אפריקה, טורקיה ומבריטניה (כ-40%) שמבקשים לבלות את הפנסיה שלהם בסטייל המתבקש.


אבל לא רק – הקהילה היהודית במונקו היא מגוונת יחסית וחבריה דוברים שפות שונות ומגיעים מרקע תרבותי שונה. למשל, אוליגרכים רוסים ממוצא יהודי לצד אנשי המעמד הביניים בני דת משה שעובדים במלאכות המסורתיות של מונקו – בנקאות ותיירות.

כלומר, במונקו נמצא הריכוז הגבוה ביותר בעולם של יהודים יחסית למספר התושבים (אחרי ישראל כמובן). אבל לא תמיד מצב היהודים בנסיכות היה מזהיר.


תכנון טיולים באנר

היהודים במונקו בעבר

לפני מלח"ע ה-2 היו במונקו כ-300 תושבים יהודים שזכו להגנת שליט הנסיכות דאז, הנסיך לואי ה-2. עם כיבוש הנסיכות ע"י הוורמכט הוא עשה בכל כדי להגן על יהודי המקום. 

airalo ad

למשל, הוא סירב לפטר עובדי מדינה יהודים, הזהיר את היהודים על כוונת הגסטפו לעצרם ואף הנפיק תעודות זהות מקומיות לתושבים היהודים (אלה שרק התגוררו בנסיכות ולא נחשבו לאזרחיה).

המשמעות היא שיהודי מונקו היו חסינים יחסית מפני גירוש למחנות הריכוז וההשמדה. אחד מיהודים ששפר מזלם היה אדוארד רוטשילד, אביה של בת שבע רוטשילד -כלת פרס ישראל לשנת 1989 שהקימה את קבוצות המחול "בת שבע" ו"בת דור".

אבל למרבה הצער ברוב המקרים התוצאה הייתה אחרת. 42 יהודים שמצאו מקלט בנסיכות (בעיקר יהודים מצרפת שהאמינו שהם בטוחים במונקו שניסתה להיות ניטרלית) ועוד כ-60 יהודים נעצרו בלילה שבין 27-28.8.1942.

לאחר השתלטות איטליה על הנסיכות בשנת 1943, הועברה מונאקו לחסות גרמנית, אשר גירשה את יהודי הנסיכות למחנות והחרימה את רכושם: כספים, נכסים, יצירות אמנות ועוד. 

הם גורשו ע"י המשטרה המקומית ורק 9 מהם שרדו את השואה. אחד מהנרצחים היה רנה בלום, מייסד בלט מונטה קרלו- אחד מבתי הבלט הטובים בעולם שנחשב לגאוות הנסיכות.

הקהילה היהודית היום במונקו

באוגוסט 2015 התנצל שליט מונקו הנוכחי, הנסיך אלברט ה-2 על תפקידה של מונקו בתקופה זו, חנך אנדרטה לזכר הנספים בבית העלמין של הנסיכות, עמד דקה דומייה לכבודם והסכים לפצות משפחות על אובדן רכושם.

ואם אתם כבר פה – אל תפספסו ביקור בקברם של המפורסמים (הלא יהודים) שקבורים כאן. למשל, השחקנית והרקדנית האמריקאי ג'וזפין בייקר, השחקן רוג'ר מור (בשבילכם לעד ג'יימס בונד) ואפילו אחותו התאומה של השאה הפרסי האחרון שהודח ע"י חומייני.

מאז 1948, שלוחה של הקונגרס היהודי העולמי, Association Culturelle Israelite de Monaco היא הגוף המייצג הרשמי של יהודי מונקו.

  • כתובת: 3 Avenue du Berceau
  • טלפון: 377-97702362 או 377- 93257336
  • אימייל: info@jccmonaco.com

מונטה קרלו של מעלה

כיום בנסיכות ניתן לקיים אורח חיים יהודי דתי. יש כאן בית כנסת חדש, בית ספר עברי וכן מספר מאפיות ושני מרכולים שמוכרים מוצרים כשרים – כולם נמצאים ברובע מונטה קרלו.

רוב יהודי הנסיכות מתגוררים ברובע מונטה קרלו והם מחולקים באופן די שווה לאשכנזים וספרדים, אך יש הבדל אחד: רוב הקהילה האשכנזית היא צעירה ואילו הקהילה הספרדית בוגרת יותר (גיל ממוצע 60).

בבית הכנסת אדמונד ספרא ניתן להתפלל שחרית ומנחה כל יום וכן בשבתות, בימים הנוראים ובחגים. ואגב, למרות שבבניית בית הכנסת הושקעו כ-10 מיליון דולר (בעיקר בעיצוב המבנה שמזכיר ספר תורה ובחיפוי באבן ירושלמית) אין בו חלונות ובכוונה. לא רוצים שדעת המתפללים תוסח ממראה היכטות בנמל הרקולס.

מאז בניית המבנה ב-2017 מספר המתפללים במקם גדל פי 4 ונערכים בו כ-50 טקסי בר מצווה וברית מילה בשנה. זקני מונקו לא זוכרים הצלחה כזו. אמנם רוב המבקרים הם תיירים שמגיעים לנסיכות לוויקנד באמצעות מאוניות הקרוז, אבל במונקו כמו במונקו כל אחד נחשב. 

רובע מונטה קרלו במונקו
רובע מונטה קרלו במונקו

מנהיג הקהילה הוא הרב דניאל תורג'מן ובקהילה פועלים מספר ארגונים יהודיים, למשל ויצ"ו, בני ברית והבונדס. ליצירת קשר:

  • ויצ"ו – 93160816-377
  • בני ברית –-93301739377
  • בונדס –-93507538377

כמו כן פועל במונקו בית חב"ד וניתן ליצור איתו קשר באחד האמצעים הבאים:

  • כתובת: 3 Rue du Berceau
  • טלפון: 336-62122332
  • אימייל : chabadmonaco.com

בניגוד לבית הכנסת ספרא, בית הכנסת של חב"ד נחשב צנוע ויכול לאכלס 80 מתפללים בלבד -מה שהופך אותו למשפחתי, ביתי וחם. דווקא המקווה המקומי מפואר כמו בתי הספא של בתי המלון המפוארים ביותר בנסיכות, אולי כדי להדגיש את חשיבות הטהרה במסורת היהודית. 

ואם אתם חושבים לעבור למונקו עם המשפחה כדאי שתדעו – נכון לעכשיו אין בנסיכות בית ספר יהודי אלא רק סאנדיי סקול לשיעורי עברית ופעילויות בחופשות. הילדים היהודיים לרוב לומדים בניס. מצד שני, מזג האוויר המתון מאפשר לקיים אורח יהודי כהלכתו, למשל ללון בסוכה בלי חשש לגשם.

מקרי האנטישמיות במונקו נדירים, כנראה בגלל הנוכחות המשטרתית המסיבית – שוטר על כל 70 תושבים, פי 4 מהממוצע באיחוד האירופי.

הקשר היהודי

אמנם הנסיכה שרלוט (בתה השנייה של הנסיכה קרוליין) הייתה נשואה ליהודי הצרפתי גד אלמלח, אבל הסיכוי שבנם רפאל יירש את הכתר ויהפוך לשליט היהודי הראשון של מונקו קלוש.

הנסיכה שרלוט נמצאת רק במקום החמישי ברשימת יורשי העצר של הנסיכות והיא לא יהודייה, כך שאמנם מדובר בתוספת לקהילה היהודית המקומית, אבל  דרכיהם של בני הזוג נפרדו – מה שאומר ששליט יהודי לנסיכות כנראה לא יהיה (לפחות לא בקרוב…).

שאלות ותשובות על היהודים במונקו

האם היו יהודים לאורך ההיסטוריה במונקו?

עוד לפני מלחמת העולם השניה חיו יהודים במונקו. עם כיבוש מונקו על ידי גרמניה הנאצית נשלחו היהודים למחנות אך לאחר המלחמה החלו לשוב אליה. היום במונקו נמצא אחוז היהודים מתוך האוכלוסיה הכי גדול אחרי ישראל.

האם יש במונקו חנויות כשרות ובית כנסת?

כן. יש ברובע מונטה קרלו בית כנסת, בית ספר עברי וכן מספר מאפיות ושני מרכולים כשרים.

האם יש בית חב"ד במונקו?

כן. הנה הקישור לאתר של בית חב"ד. הכתובת של המקום היא: 3 Rue du Berceau והטלפון: 336-62122332.

איפה אפשר לפגוש יהודים במונקו?

רוב היהודים המונקואים מתגוררים ברובע מונטה קרלו.