יום העצמאות של מונקו – זיקוקים, אותות כבוד ומצעד נהדר

ה-19.11 אינו עוד יום במונקו. זהו יום העצמאות של הנסיכות שבו מאז 1734 כולם חוגגים ביחד, החל בנסיך וכלה באחרון הנתינים.


הנפת דגל מונקו ביום העצמאות של הנסיכות
הנפת דגל מונקו ביום העצמאות של הנסיכות

מבחינת תושבי מונקו זהו יום אמוציונלי במיוחד שבו הם מפגינים את הפטריוטיות המקומית שלהם. מכיוון שמונקו היא המדינה השנייה הכי קטנה בעולם זה ממש לא מובן מאליו.

קצת היסטוריה

למרבה ההפתעה יום העצמאות של מונקו לא נחגג תמיד באותו תאריך. למעשה, רק מאז ששלט בנסיכות הנסיך רנייה ה-3 החג נקבע ל-19.11 ויש לזה סיבה. באופן מסורתי יום העצמאות של מונקו נחגג בתאריך של הקדוש שעל שמו נקרא הנסיך. למשל:


תכנון טיולים באנר
  • כאשר שלט במונקו הנסיך אונורה ה-3 החג נחגג ב-16.5, יום חגו של הקדוש הונורטוס מאמיין שעל שמו הוא נקרא.
  • כאשר שלט במונקו הנסיך שארל ה-3 התאריך שונה ל-4.11
  • כאשר שלט במונקו הנסיך רנייה ה-3 התאריך שונה שוב והפעם ל-19.11, יום החג של הקדוש סנט רנייה.

באופן טבעי עם פטירתו של הנסיך רנייה ב-2005 והחלפתו ע"י בנו אלבר ה-2, היה צריך גם להחליף את התאריך של יום העצמאות ל-15.11, יומו של הקדוש סנט אלברט. אבל הנסיך אלברט החליט לא לבלבל את הנתינים והשאיר את יום העצמאות ב-19.11. על כל המשתמע מכך.

airalo ad

אולי זה בגלל שביום זה הוא קיבל רשמית את כס המלוכה, אולי בגלל הכבוד לאביו המנוח (שפרסם את מונקו בעולם כולו עם נישואיו לגרייס קלי) או אולי בגלל דברים אחרים, אבל  דבר אחד בטוח, אם אתם בריביירה הצרפתית בזמן הזה, אסור לכם לפספס את חגיגות יום העצמאות של מונקו.

זיקוקים

החגיגות מתחילות בתצוגת זיקוקים מעל הנמל ערב קודם, אבל במונקו כמו במונקו מדובר בהרבה יותר מזיקוקים. מי שמבצע את המופע נבחר עוד בקיץ עם זכייתו בפסטיבל הזיקוקים הבינלאומי שנערך בנסיכות. פסטיבל זה נערך בחודשים יולי ואוגוסט החל מ-1966 כל ערב מרדת החשיכה (או שעה 21:30), כך שבעינינו זו ההוכחה הטובה ביותר למשמעות הרבה שיש לזיקוקים בנסיכות.

זיקוקים בערב יום העצמאות של מונקו
זיקוקים בערב יום העצמאות של מונקו

טקס הענקת אותות כבוד

ממשיכות בטקס הענקת אותות "Ordre de la Couronne" (מסדר הכתר) ע"י הנסיך לאלו שהפגינו שירות נאמן לנסיכות. ורק לידיעה – לאות זה יש 5 דרגות שונות, כאשר כל דרגה נענדת במקום אחר. לפניכם כל הדרגות לפי סדר חשיבותן:

  • Grand Cross – כוכב על צד שמאל של החזה ותג שתלוי מכתף ימין ועד לירך שמאל.
  • Grand Officer – כוכב על צד שמאל של החזה ותג שתלוי מהצוואר.
  • Commander – תג שתלוי על מחרוזת.
  • Officer – תג שתלוי מסרט עם רוזטה.
  • Knight – תג שתלוי מסרט.
תג מסדר הכתר של מונקו
תג מסדר הכתר של מונקו

מיסה ומצעד

האטרקציה המרכזית היא מיסה בקתדרלת סנט ניקולס ומצעד בכיכר הארמון של שומרי ארמון הנסיך, אנשי שירותי ההצלה וצבא מונקו בליווי אופנוענים, תזמורת כלי נשיפה ומקהלות ילדים.

לעיתים משתתפים צבאות זרים במצעד, למשל ב-2019 אנשי חיל האוויר האמריקאי ביצעו מופע של להטוטים מסוכנים שכלל נשקים ותותחים מימי מלה"ע ה-2.

למרות זאת כולם מחכים לדבר אחד – שמשפחת המלוכה (ובראשם הנסיך בבגדי שרד רשמיים) תצפה במצעד מהמרפסת ותנופף לקהל.

אל תפספסו

יש כאלה שחושבים שיום העצמאות של מונקו מרהיב לא פחות מחגיגות הכריסמס בנסיכות, אבל אתם חייבים להיות כאן כדי להחליט בעצמכם. רק שימו לב – אם 19.11 נופל על יום ראשון, החגיגות נדחות למחרת, יום שני ה-20.11.

האמת היא שלא ממש משנה מתי נערך יום העצמאות של מונקו כי דבר אחד בטוח – כדי להבטיח את מקומכם כדאי שתזמינו טיסה מראש. הקליקו כאן והבטיחו לעצמכם חוויה של פעם בחיים.

מלונות מומלצים במונקו יש כאן