מוזיאון החותמות והמטבעות – Museum of stamps and coins

מוזיאון החותמות והמטבעות של מונקו הוקם בפקודת נסיך מונקו רנייה השלישי בדצמבר 1995 ונפתח לציבור בינואר 1996. המוזיאון מספר את ההיסטוריה של בולי הדואר ושל החותמות בנסיכות מונקו, למשל בולים שהונפקו בנסיכות החל מ-1885 ומטבעות לאומיים שהוטבעו במקום החל מ- 1640 ועד 1.1.2001, יום כניסת מונקו לגוש האירו.


מוזיאון החותמות והמטבעות במונקו
מוזיאון החותמות והמטבעות במונקו

מוזיאון שהוא גאווה לאומית

במוזיאון ניתן לצפות במקום באוספים הפרטיים של בולים ומטבעות של נסיך מונקו רנייה השלישי (אחד האוספים הפרטיים הטובים בעולם), לצפות במדליות, בשטרות ועוד. ואגב, נסיך מונקו הוא זה שאחראי על תחום הבולאות והמטבעות בנסיכות, החל מבחירת הנושאים לבולים ולמטבעות הלאומיים ועד הייצור בפועל.

חשוב לזכור דבר אחד – ההיסטוריה של החותמות והמטבעות בנסיכות היא חלק בלתי נפרד מההיסטוריה של הנסיכות עצמה, כך שביקור במוזיאון זה הוא חובה לכל מי שרוצה לדעת עוד על מונקו. ובמילים אחרות – המקום הוא מקור לגאווה לאומית והוא ממש לא מיועד רק למשוגעים לדבר.


תכנון טיולים באנר

המוזיאון מחולק ל-2 אגפים

airalo ad

האגף הראשי

באגף זה מוצגת סקירה כרונולוגית של התפתחות הבולאות והטבעת המטבעות במונקו. באגף זה ניתן להתרשם מגיליונות דפוס שבהם נעשה שימוש בתהליך, מסמכים שונים, מכונות ייצור ועוד. באגף זה גם ניתן לצפות בסרט אודות ההיסטוריה, הייצור והשיווק בתחום הבולאות, המטבעות והחותמות בנסיכות ולערוך חיפוש אחר מטבעות נדירים במחשב מיוחד.

אגף הבולים הנדירים

באגף זה ניתן לצפות בבולים נדירים כמו הבולים הראשונים שיוצרו בנסיכות, למשל בולים מתקופתם של נסיכי מונקו קארל ה-3 ולואי ה-2. כמו כן, באגף זה ניתן לצפות בחותמות שונות ששימשו בעבר בנסיכות לפני שקיבלה את עצמאותה כמו למשל חותמות מצרפת ומסרדיניה.

תערוכות מיוחדות

המוזיאון מארח פעם בשנתיים את תערוכת הבולים העולמית MONACOPHIL ומארח תערוכות בינלאומיות מתחלפות, למשל תערוכה שמציגה מתקנים מהמאה ה-19 לייצור בולים ומטבעות ועוד. בכל מקרה המוזיאון נחשב לאחד מעשרת המוזיאונים שחובה לבקר בהם במונקו, כך שמומלץ להקדיש לו לפחות שעה.

המוזיאון פתוח כל יום בשעות 10:00-17:00 (עד 18:00 בחודשים יולי אוגוסט) וניתן לרכוש בו מזכרות וכן חותמות ובולים של הנסיכות, הן באופן ישיר והן באמצעות הזמנה בדואר. כמו כן, ניתן להזמין את הקטלוגים של המוזיאון באמצעות הדואר.

הבול שהונפק במונקו לרגל נישואיהם של גרייס קלי ונסיך מונקו רנייה ה-3
הבול שהונפק במונקו לרגל נישואיהם של גרייס קלי ונסיך מונקו רנייה ה-3

דמי הכניסה

  • מבוגר- 3 אירו
  • ילדים בגיל 12-18, גמלאים וסטודנטים – 1.5 אירו

מידע חשוב נוסף

ואם אתם כבר פה…

אנחנו ממליצים לבקר במוזיאון במסגרת יום טיול ברובע פונטוויל שמתחיל באצטדיון העירוני המפורסם, ממשיך בשביל הפסלים, נמשך במוזיאון זה, במוזיאון הימי ובפארק הזואולוגי הסמוכים זה לזה ונגמר במנחת המסוקים. טיול זה מודולרי ויכול להתאים לאלו שמעוניינים בטיול של מספר שעות או של יום שלם, תלוי בזמן שתקדישו לכל מקום.