טיילת הכדורגלנים – The Champions Promenade

החל מ-2003 אוהדי כדורגל מכל העולם ובעיקר כאלה שממונם בכיסם נוהרים אל מונקו. בנסיכות יש טיילת שכוללת יותר מ-70 טביעות נעל מוזהבות של הכדורגלנים הטובים בכל הזמנים. הרעיון התחיל כיוזמה של אגודת התיירות המקומית כדי למשוך מבקרים אוהדי ספורט למונקו והיא אכן הפכה למציאות כאשר נסיך מונקו אלברט השני תמך ברעיון. ככה זה שראש המדינה הוא אוהד כדורגל מושבע…


טיילת הכדורגלנים במונקו
טיילת הכדורגלנים במונקו

הטבעת כף רגלם של השחקנים נעשית פעם בשנה בתחילת אוקטובר אחרי דיונים והצבעה ע"י ועדה מיוחדת. טקס הבחירה מתקיים במועדון הספורט של מונטה קרלו שבהוטל דה פריז וכולל מכירה פומבית (שכל הכנסותיה אגב מוקדשות לצורך גיוס כספים למלחמה באיידס). בטח תשמחו לדעת שגם אתם יכולים להשפיע על הבחירה באמצעות הצבעה באתר Goldenfoot.

הכדורגלנים הנבחרים חייבים להיות שחקנים פעילים בני לפחות 28 ובנוסף – יכולים לזכות בכבוד רק פעם אחת בחיים. הבחירה נעשית מתוך רשימה סופית של 10 מועמדים, כך שעד הרגע האחרון השחקן אינו יודע אם זכה בכבוד או לא. השחקן הנבחר מקבל גם פרס מידי נסיך מונקו שעשוי מזהב טהור – טביעת כף הרגל שלו. למעשה, כל המועמדים באותה שנה מטביעים את כפות רגליהם בחימר עוד בשלב ההכרזה מסיבה אחת – כדי שטביעת הרגל שלהם אולי תצופה בזהב אם יזכו.


תכנון טיולים באנר
טביעות כפות רגליו של פרנצ'סקו טוטי בשדרת הכדורגלנים של מונקו
טביעות כפות רגליו של פרנצ'סקו טוטי בשדרת הכדורגלנים של מונקו

עם זאת, ייתכן ושבאותה שנה יתווספו עוד מספר טביעות רגל לטיילת. הכבוד ניתן גם לשחקנים שנחשבים לאגדות כדורגל, למשל שחקני עבר, שחקנים שזכו בפרסים רבים, שחקנים שביצעו פעולות משמעותיות מחוץ למגרש הכדורגל ועוד. למעשה, טביעת הרגל מהווה דרך לכבד את הישגיו של השחקן על מגרש הכדורגל ומחוצה לו. ובמילים אחרות – זהו היכל התהילה של הכדורגל.

airalo ad

הראשון שזכה לכבוד היה רוברטו באג'יו, שחקן כדורגל איטלקי שקיבל את הכבוד הודות לפעולות שלו למיגור הרעב בעולם.

אגב, עד כה זכו בעיקר שחקנים איטלקים וברזילאים בכבוד, רובם שיחקו ביובנטוס או במילאן.

איך מגיעים?

טיילת הכדורגלנים נמצאת בחוף מונקו ליד פורום גרימלדי, כך שניתן להגיע אליה גם דרך שדרות הנסיכה גרייס (למשל אם תחליטו על מסלול שמתחיל בגנים היפניים ומסתיים בחוף Larvotto).