נמל הרקולס Port Hercule

נמל הרקולס הוא נמל טבעי למרגלות צוק מונקו ואולי נמל היאכטות המפורסם בעולם, בעיקר הודות לכיכובו בסרט "גולדן A" מסדרת ג'יימס בונד. הנמל נחשב גם למקום האידיאלי לצפייה במרוץ הגרנד פרי שנערך כל שנה במאי במונקו, לצפייה בתצוגת הזיקוקים שנערכת בו ביום העצמאות המקומי וכמובן – לצפייה בתצוגת היאכטות היוקרתית שנערכת בו כל שנה בספטמבר.


נמל הרקולס במונקו
נמל הרקולס במונקו

מכיוון שזהו נמל המים הטבעי העמוק היחידי במונקו ואחד היחידים באזור הריביירה הצרפתית (עומקו נע בין 7-40 מטר), הוא נמצא בשימוש כבר מימי קדם. למעשה, מכיוון שמונקו בנויה בצורת תיאטרון רבים טוענים ובצדק שנמל הרקולס הוא השחקן הראשי בנסיכות. אבל לפני הכל כדאי שתדעו שנמל הרקולס הוא לא הנמל היחיד שם.


תכנון טיולים באנר

נמל פונטוויל

בטח תשמחו לדעת שבמונקו יש נמל נוסף – נמל פונטוויל. נמל זה מיועד לעגינה אך ורק של יאכטות ומוגבל בשטחו, כך שיכולות לעגון בו מקסימום 275 יאכטות בו זמנית. הנמל כולל 3 רציפי בטון ו-4 רציפים צפים והוא פתוח לקהל בעונת התיירות בלבד. שעות פעילות הנמל הן 07:00-21:30 והעגינה כרוכה בתשלום בהתאם למחירון שמתפרסם באתר הנמל.

airalo ad

יצירת קשר

הקשר בין הרקולס למונקו

שם הנמל ניתן לו ע"י הרומאים ששלטו באזור והוא נקרא על שם הגיבור המיתולוגי הרקולס. עם זאת, בחירת השם אינה מקרית – האגדה מספרת שהוא זה שבנה את הנתיב בין ספרד לאיטליה שעובר במונקו. מסיבה זו הייתה הדרך למונקו מנוקדת במזבחות להרקולס ומקדש לכבודו במרומי צוק מונקו. אמנם אין לכך הוכחות ארכאולוגיות אבל לכו תתווכחו עם המיתולוגיה.

הנמל נמצא ברובע לה קונדמין ואמנם היה בשימוש כבר מאז התקופה הפרהיסטורית, אבל מכיוון שהוא היה חשוף לרוחות מכיוון מזרח הוא לא היה אטרקטיבי למגיעים אליו. למעשה, הנמל הפך למודרני רק במהלך מאה השנים האחרונות והסיבה לכך (כמעט כמו כל דבר במונקו) היא כמובן כלכלית.

מלונות מומלצים ליד נמל הרקולס

נמל הרקולס במאה ה-20

ב-1901 החליט נסיך מונקו דאז אלברט ה-1 לשפץ את הנמל משתי סיבות: כדי להשלים את תהליך המודרניזציה של הנסיכות ובעיקר כדי למקסם את כלכלת מונקו. לשם כך נבנו שני רציפים מסלעים שנלקחו ממפרץ Lilong שנמצא במרחק 7 ק"מ מהנסיכות. רציפים אלו הושלמו בשנת 1926 ומשמשים עד היום כקירות העיקריים של הנמל.

רציפים אלו גם מגנים על הנמל מפני הרוחות והפכו את הנמל לאטרקטיבי. במהלך השנים הנמל שופץ פעמיים נוספות: פעם אחת בשנות ה-70 של המאה ה-20 ופעם נוספת בשנת 2011. השיפוץ הראשון כלל שני מרכיבים :

  • הוספת רציף שנבנה בגיברלטר באורך 352 מטר ובמשקל 160,000 טון ושנגרר למונקו מספרד.
  • הוספת שובר גלים צף למחצה באורך 145 מטר.

שיפוץ זה תוכנן כדי להוות הגנה נוספת מהרוחות, כדי ליצור אגן חיצוני חדש לנמל שמאפשר עגינה של ספינות גדולות שאורכן מגיע ל-300 מטר, כדי לשמור על החי והצומח הימי במונקו  ובעצם ליצור גם רציף חדש עליו יוקם מועדון הספורט החדש של מונקו.

ההכנות לבניית מועדון הספורט החדש בנמל הרקולס במונקו
ההכנות לבניית מועדון הספורט החדש בנמל הרקולס במונקו

השיפוץ השני הפך את נמל הרקולס למרינה המודרנית ביותר במערב הים התיכון, כך שכיום הנמל משתרע על כ-40 דונםויכולות לעגון בו 700 ספינות בו זמנית, מתוכם 110 יכטות שאורכן מעל 24 מטר וכל ספינה שאורכה 4-130 מטר.

אירועים בנמל הרקולס

בנמל נערכת בכל שנה בתאריכים 21-24.9 בספטמבר תצוגת היאכטות היוקרתית Monaco Yacht Show. באירוע מוצגות לראווה כ-100 מהיכטות היפות בעולם (באורך מינימלי של 25 מטר) ומושקות בו כ-30 יכטות חדשות, כך שלא פלא שהוא מושך אנשי מקצוע וחובבי שייט כאחד. האירוע כולל גם תערוכה של כ-540 חברות: חברות ספנות, חברות ביטוח, חברות שמספקות שירותים ימיים שונים ועוד.

כמו כן, הארוע כולל תערוכה של חברות נוספות שמשרתות את חוג הסילון, למשל חברות רכב יוקרתיות, חברות יין, חברות של מטוסים פרטיים ועוד.

עם זאת, בנמל נערכים במהלך השנה אירועים נוספים. אחת ההופעות הגדולות במקום נערכה ב-2011 ע"י המוזיקאי  Jean Michel Jarre לעיני 85,000 איש –  זה היה קונצרט חינמי שהיווה חלק מחגיגות הנישואין של נסיך מונקו אלברט השני. אבל אתם לא צריכים לחכות לחתונה הבאה כדי ליהנות בנמל הרקולס – במקום מתקיים בו היריד החינמי Foire de Monaco כל שנה בין אוקטובר ונובמבר וכל קיץ מוקם בו פארק שעשועים לילדים. הנה דוגמה ממנו:

מלונות מומלצים ליד נמל הרקולס

איך מגיעים לנמל הרקולס?

ניתן להגיע אל נמל הרקולס דרך הים בקרוז (שיט תענוגות מאורגן בים התיכון) או באמצעות שייט עצמאי ביאכטה. המגיעים ביכאטה פרטית זכאים ליהנות מהשירותים השונים של הנמל: אספקה של מים נקיים, חשמל, מקלחות, תאי שירותים, טלפונים ציבוריים, טלוויזיה בכבלים, מכולות עבור שמן משומש וסוללות, איסוף אשפה ועוד.

הנמל פתוח לעגינה כל השנה בשעות 07:00-22:00 בהתאם למחירון באתר הנמל. לכן, ספינות שמגיעות לנמל במהלך הלילה יעגנו בנמל חיצוני (Welcome Quay) ויקבלו מקום עגינה רק בבוקר על בסיס מקום פנוי.

המשמעות היא שאמנם לא ניתן להזמין מקום עגינה מראש, אבל ניתן להקל על הבעיה באופן פשוט – ליצור קשר עם הנמל לפני ההגעה באמצעות הערוץ הימי 12 ולתת מקסימום פרטים על הספינה: אורך, משך השהייה המשוער, שם ועוד. שימו לב – ספינות גדולות נדרשות לעשות זאת 24 שעות לפני הכניסה לנמל. ספינות קטנות נדרשות לכך רק עם התקרבותן לנמל.

ספינת הקרוזים קווין אליזבת בנמל הרקולס במונקו
ספינת הקרוזים קווין אליזבת' בנמל הרקולס במונקו

מידע חשוב ליאכטונרים ואנשי צוות ימי

חשוב לדעת מספר דברים לגבי עגינה בנמל הרקולס:

  • עקב עומקו ותצורתו הנמל אינו כולל מעגן קבוע ומומלץ לעשות שימוש בעוגן אחד לפחות.
  • רוב מקומות העגינה בנמל תפוסים והביקוש למקומות הפנויים (בדרך כלל כ-30 מקומות מתוך ה-700) גבוה.
  • קפטן הספינה או בעליה חייבים למלא את הטופס הבא תוך 24 שעות מרגע העגינה.
  • נדרש למלא את הטופס "fiche de police" שיוגש לכם ע"י המשטרה הימית המקומית. את הטופס יש להחזיר לתחנת המשטרה ב- 14, quai Antoine 1er.
  • הצהרת מכס תיעשה במשרד המכס הצרפתי שנמצא ב- Douanes Françaises- 6, quai Antoine 1er.

אין לכם עדיין יאכטה? תוכלו לרכוש אחת כאן 🙂

יצירת קשר עם הנהלת נמל הרקולס