העיירה מנטון Menton בריביירה הצרפתית ופסטיבל הלימון

מונטון (Menton) היא עיירה בריביירה הצרפתית בין מונאקו לריביירה האיטלקית שמרוחקת ממונקו מרחק נסיעה קצר. מנטון אורגת בתוכה חלקים מצרפת ומאיטליה וזה בא לידי ביטוי הן באדריכלות האיטלקית שניתן לראות בעיירה הצרפתית היפה הזו, הן בצבעי הבתים, בקולינריה בשווקים ועוד.


מנטון
מנטון

מונטון היא עיירה ציורית עם השפעה גדולה של התרבות האיטלקית. זאת עיר קטנה שקשה ללכת בה לאיבוד, יש בליבה עיר עתיקה עם רחובות יפיפיים, מסעדות קטנות, חופים כחולים, וגנים אקזוטיים. פנינה על קו התפר בין הריביירה האיטלקית לריביירה הצרפתית במרחק קצר מאוד ממונטה קרלו. כמו במקומות אחרים ברחבי הריביירה הצרפתית, במונטון יש מזג אוויר חם, שפע של פירות הדר, איכות חיים נינוחה ומטבח טעים. עם זאת, בניגוד למקומות אחרים החוף במנטון הוא חולי ונעים – בהחלט העיירה היא אחת מהפנינות הנסתרות של הריביירה הצרפתית.

בעיירה נערך כל שנה למשך שבועיים בקיץ (סוף יולי- תחילת אוגוסט) פסטיבל למוזיקה קלאסית שכולל הופעות וקונצרטים תחת כיפת השמיים, יש בה מוזיאונים (למשל מוזיאון Jean Cocteau שמוקדש ליצירות של האמן) ו-3 גנים בוטניים שונים:


תכנון טיולים באנר
 • הגן הבוטני Jardins Biovès
 • הגן הבוטני Val Rahmeh-Menton
 • הגן הבוטני Serre de la Madone

עם זאת, מנטון בראש ובראשונה ידועה בשל לימוניה, כן כן, לימונים (!) והיא היצרנית הגדולה ביותר באירופה שלהם. ללימוני מנטון צורה מאורכת והם זכו לשם עולמי בזכות העובדה שהם עתירים בשמן אתרי, אין שף גדול שאינו משתמש בלימונים של מונטון ובצדק – טעם הלימונים שלה הוא עדין, עשיר וארומטי בצורה מיוחדת. האגדה המקומית אגב מספרת שחווה לקחה שתיל של עץ לימון עם בריחתה מגן עדן. היה חיפשה מקום יפה כמו גן עדן כדי לשתול אותו ומצאה אותו, כמה מפתיע, במנטון.

airalo ad

אטרקציות ודברים מעניינים לעשות במנטון, צרפת

פסטיבל הלימון במנטון

במנטון נערך פסטיבל עוד בשנת 1896, אבל הוא לא היה קשור כל כך ללימונים אלא למסורת הפגאנית של חגיגות האביב. הכל השתנה בשנת 1928. אז עובד ממלון הריביירה החליט לארגן תערוכת פרחים ופירות הדר חינמית בגנים של המלון, בעיקר כדי למשוך תיירים למקום גם בחורף.

התערוכה כמובן הוגדרה כהצלחה מסחררת. כשבשנת 1929 (רק שנה אחת לאחר התערוכה) אנשים יצאו לרחובות עם עגלות מעוטרות בעצי תפוז ולימון, ראו בעירייה האזורית את הפוטנציאל הטמון בהגדלת התיירות באזור בעונת השפל והחליטו למסד את העניין.

בשנת 1935 יצא לדרך פסטיבל הלימון ומאז הכל היסטוריה. הפסטיבל נחשב לאחד הפסטיבלים הגדולים בצרפת (השני בגודלו אחרי הקרנבל בניס) ובו חוגגים כ-300,000 איש כל שנה.

פסטיבל הלימון (La Fête du Citron) מתקיים במנטון כל שנה בתאריכים 15.2-3.3 ונחשב לדרך האולטימטיבית לקבל את פני האביב.

כל שנה הפסטיבל נערך תחת נושא אחר, למשל ב-2019 הנושא היה "עולמות פנטסטיים" ואילו ב-2020 הנושא הוא "מסיבות מסביב לעולם".

בובת ענק של דרקון עשויה מלימונים בפסטיבל הלימון במנטון - מבט מהצד
בובת ענק של דרקון עשויה מלימונים בפסטיבל הלימון במנטון – מבט מהצד

אירועים מרכזיים בפסטיבל הלימון

רוב האירועים נערכים בטיילת לאורך חוף הים או בגני Biovès וכוללים מצעד עם במות מעוצבות, כלי נשיפה ולהקות זמר ומחול עממיות וכן מופעי רחוב (אקרובטים, אוכלי אש וכו') זיקוקים, דוכנים מזון, מופעי אמנות, מסיבות, תערוכות והרבה אווירה של קרנבל.

ניתן לרכוש כרטיסים דרך האתר הרשמי של הפסטיבל, אבל כאשר מתכננים להגיע לכמה אירועים מומלץ לרכוש כרטיס משולב שמקנה הנחה. אם לא רכשתם כרטיסים מראש – מומלץ להגיע לדלפק הכרטיסים במקום האירוע כמה שיותר מוקדם. הכרטיסים אוזלים במהירות והדלפקים נסגרים עם מכירת אחרון הכרטיסים, מה שיכול להיות מתסכל. חשוב לזכור שלכל אירוע במסגרת הפסטיבל יש לרכוש כרטיס נפרד. למשל, אם רכשתם כרטיס למצעד פרי הזהב שמתקיים בבוקר הוא לא תקף לאותו מצעד בלילה – מה שאומר שתצטרכו לרכוש כרטיס נוסף למצעד הלילי.

זמני הפסטיבל 2020

 • שבת, 15 בפברואר בשעה 11:00 – הפתיחה הרשמית של הפסטיבל
 • שבת, 15 בפברואר בשעה 20.30 בגני Biovès- מופע גן האורות
 • יום ראשון, ה -16 בפברואר בשעה 14.30 בטיילת השמש (Promenade du Soleil)- מצעד פרי הזהב
 • יום חמישי, 20 בפברואר בשעה 21.00 בטיילת השמש – מצעד הלילה ואחריו זיקוקים
 • יום שישי, 21 בפברואר בשעה 20.30 בגני Biovès – מופע גן האורות
 • ראשון, 23 בפברואר בשעה 14.30 בטיילת השמש – מצעד פרי הזהב
 • יום חמישי, 27 בפברואר בשעה 21.00 בטיילת השמש- מצעד לילה ואחריו זיקוקים
 • יום שישי, 28 בפברואר בשעה 20.30 בגני Biovès – מופע גן האורות
 • ראשון, 1 במרץ בשעה 14.30 בטיילת השמש – מצעד פרי הזהב
בובת שלד בתהלוכה במנטון
בובת שלד בתהלוכה במנטון

מצעד פרי הזהב

במצעד פרי הזהב עוברות בטיילת השמש במות שמקושטות ע"פ הנושא השנתי של הפסטיבל, להקות כלי נשיפה, זמר ומחול עממיות וכן אקרובטים ורקדנים.

מצעדי לילה ומופעי זיקוקים

המצעד הלילי נפתח במופע תופים מרשים וכולל במות מעוצבות ומוארות וכן להקות כלי נשיפה, זמר ומחול. בסוף המצעד נערכת תצוגת זיקוקים מרשימה במיוחד בימי חמישי 20.2 ו-27.2 בשעה 22:30 לאורך טיילת השמש.

תערוכת הלימון

התערוכה מתקיימת בגני Biovès לאורך כל ימי הפסטיבל וצובעת את המקום בצבעי לימון. התערוכה כוללת 13 מיצגים ארעיים ענקיים (גובה של 10 מטר ומשקל של 15 טון) שנוצרו מלימונים בהשראת הנושא השנתי של הפסטיבל.

בובת ענק של דרקון עשויה מלימונים בפסטיבל הלימון במנטון
בובת ענק של דרקון עשויה מלימונים בפסטיבל הלימון במנטון

מופע גן האורות

בלילות מסוימים במהלך הפסטיבל תערוכת הלימון בגני Biovès הופכת למקום קסום עוד יותר. במקום מתקיים מופע גן האורות שכולל אורות וצלילים שמוקרנים ע"ג המיצגים, כך שלא פלא שהמופע נחשב לאטרקציה כל שנה בקרב מקומיים ותיירים כאחד.

פסטיבל הלימון במספרים

 • 140 טון של לימונים
 • 20,000 איש צופים במצעד כל שעה
 • 20 ימי קרנבל
 • 300,000 מבקרים כל שנה
 • 13 במות
 • 400 משתתפים במצעד
 • 200 אמנים

מלונות שמתאימים לכם במנטון

Booking.com

אירועים נוספים במסגרת פסטיבל הלימון

יריד האומנות

יריד זה שנערך ב- PALAIS DE L’EUROPE מאפשר להכיר את האומנויות המקומיות. בעלי מלאכה מקומיים מראים למבקרים ביריד את עבודותיהם ומספרים עליהן. היריד כולל גם אפשרות ליהנות ממטעמים שונים מהדרים ומנפלאות המטבח הגורמה המקומי. וכמובן – לרכוש מוצרי אומנות כמזכרות.

פסטיבל הסחלבים

במהלך פסטיבל הלימון מוצג ב- PALAIS DE L’EUROPE אוסף גדול של סחלבים, מה שמהווה  הזדמנות פז למבקרים במנטון ליהנות מהניחוחות ומהצבעים הנפלאים של הסחלבים.

הכניסה לשני האירועים חינמית.

חופיה של מנטון

אטרקציות נוספות במנטון וסביבותיה

איפה ללון במהלך פסטיבל הלימון?

במנטון יש 30 בתי מלון ברמה של 1-4 כוכבים, 5 צימרים ואתר קמפינג אחד. ניתן גם לעשות שימוש בפלטפורמות לאירוח קצר מועד כמו Airbnb, אבל יש להזמין מקומות הרבה זמן מראש כי רוב הסיכויים שבתקופת הפסטיבל הכל מלא. מומלץ לכן לשהות במלונות באזור, למשל ניס.

כנסיה צרפתית טיפוסית במנטון
כנסיה צרפתית טיפוסית במנטון

הדרכת טיולים בעברית במנטון

מירי, ישראלית בלב וצרפתיה בנשמה מדריכה טיולים בריביירה הצרפתית ובמנטון. דברו איתה והיא תשמח ללוות אתכם בטיול שלכם בריביירה.

איך מגיעים למנטון?

בטיסה

שדה התעופה הקרוב ביותר למנטון הוא שדה התעופה של ניס ולשם יש טיסות ישירות מישראל. בשדה התעופה תוכלו לשכור רכב או לקחת הסעה ישירות אל מנטון.

ברכבת

 • תחנת הרכבת מנטון נמצאת רק 200 מטר מגני Bioves, אחד ממוקדי הפסטיבל.
 • תחנת הרכבת Menton Garavan Station מרוחקת 3 ק"מ מהגבול האיטלקי ו-3 ק"מ מהעיירה מנטון.

בתחבורה ציבורית

במהלך ימי הפסטיבל מומלץ לעשות שימוש בתחבורה ציבורית כדי להגיע למנטון. העיירה מפעילה שירות הסעים חינמי מהכניסה לעיר למוקדי הפסטיבל. בעיירה עצמה אין צורך ברכב כי היא קטנה להפליא וניתן למצות אותה ברגל אבל אם אתם לנים במונקו או בעיר אחרת וזקוקים לשם כך לשכור רכב, הנה מבחר של רכבים להשכרה במנטון.

שאלות נפוצות

האם כדאי לבקר במנטון?

בוודאי! מנטון נמצאת במרחק נסיעה קצר ממונקו, כך שכדאי לבקר בה אם הגעתם לנסיכות ואתם מחפשים מקומות לינה יחסית זולים. טיפים נוספים לטיול במונקו בלי לפשוט יד, רגל וכיס יש כאן, אז למה שלא תנצלו את ההזדמנות להרגיש כמו אוליגרכים ובזול?

מה המרחק בין מנטון למונקו?

המרחק בין מנטון למונקו הוא 7 ק"מ, כך שמומלץ להגיע אליה באמצעות רכב שכור או רכבת שפועלת 30 פעם ביום. לקבלת מידע על אפשרויות הגעה נוספות הקליקו פה.

האם יש טיול מודרך באזור הריביירה שכולל גם את מנטון?

כן בהחלט! לחצו כאן והצטרפו לסיור מודרך מניס שיאפשר לכם לגלות את הפנינים של הריביירה כולל מנטון ומונקו. אז למה אתם מחכים?