סאלבדור דאלי מגיע למונקו

גרפיטי סלבדור דאלי

אם פספסתם את תערוכת "דאלי בנמל" ו-"Surreal Love" שהוצגו ב-2018 בתל אביב – זה ממש לא נורא. התערוכה הראשונה השתרעה על שטח של 1100 מ"ר בלבד והשנייה כללה רק גרפיקות של האמן, כך שאם אתם חושבים שלכם ולסאלבדור דאלי מגיע הרבה יותר – אתם צודקים.

במרכז הכנסים והתערוכות של מונקופורום גרימלדי תתקיים תערוכה בשם "דאלי –תולדות הציור" (Dali, a History of Painting) לציון 30 שנה לזכרו. תערוכה זו תשתרע על 10,000 מ"ר, כך שהיא צפויה להחזיר לאמן את הכבוד שאבד לו בתל אביב.

התערוכה תיאצר ע"י  Montse Aguer, מנהלת המוזיאונים שמוקדשים לדאלי (Teatro-Museo de Figueres, de la Casa Dalí de Portlligat  ו-Castillo de Púbol) והיא פרי שיתוף פעולה עם הקרן Gala-Salvador Dalí.

בתערוכה יוצגו כ-100 יצירות של האמן לרבות ציורים מפורסמים, רישומים ותצלומים מהשנים 1910-1983שיושאלו לתערוכה במיוחד משני מוזיאונים מרכזיים :מוזיאון Dalí ב-Figueres והמוזיאון הלאומי Centro de Arte Reina Sofía במדריד.

תערוכה שהיא הזמנה למסע

המטרה של התערוכה היא לשפוך אור על ההשפעות האמנותיות שתרמו ליצירתו בשלבים המכריעים של הקריירה. התערוכה אינה מיועדת להיות רטרוספקטיבית, אלא להוות חגיגה לאמן הספרדי כחלק מהנוף התרבותי שבו פעל במאה העשרים.

בתחילה דאלי הושפע מהתנועות האימפרסיוניסטיות והקוביסטיות, אך מאוחר יותר הצטרף ל-André Breton ואימץ את הרעיון הסוריאליסטי. בהמשך הודות לאשתו ולמוזה שלו גאלה הוא שאב השראה מהתרבות הקלאסית, מאמני הרנסנס ויצר עידן חדש ביצירתו שנקרא "מיסטיקה גרעינית". בשנות ה-70 דאלי שיתף פעולה עם האמן אנדי וורהול שכמובן באה לידי ביטוי אמנותי.

המשמעות היא שהתערוכה היא מסע יוצא דופן לאורך חייו והשלבים השונים ביצירתו של האמן, כך שהיא מגלה איך הפך הצייר לאחד מהעוגנים החשובים בתחום האמנות של המאה ה-20. ובמילים אחרות – מדובר בתערוכה ששום חובב אמנות (במיוחד מעריצי סלבדור דאלי) לא יכול להרשות לעצמו להחמיץ.

חודשיים של כבוד

תערוכה זו מקנה לפורום גרימלדי מקום של כבוד בתחום האמנות המודרנית. בשנת 2003 הוצגה במקום תערוכה שהתמקדה באנדי וורהול, בשנת 2013 הוצגה תערוכה שהוקדשה לפיקאסו ועכשיו דאלי זוכה למעמד דומה.

שימו לב – לרשותכם עומדים רק חודשיים ליהנות מכל הטוב הזה, כי התערוכה תיפתח ב-6.7.2019 ותינעל ב-8.9.2019. התערוכה תהיה פתוחה כל יום בשעות 10:00-20:00 ובימי חמישי עד 22:00.

כרטיסים לתערוכה

לרכישת כרטיסים החל מ-6 אירו באמצעות הזמנה מוקדמת הקליקו כאן.